Blue Ridge takes Commissioners’ race

JAKE HINKLEY

Blue Ridge placed five runners in the top 25 to total 82 points and capture the boys varsity team title Saturday at the 18th annual Lackawanna County Commissioners Invitational atMcDadeParkinScranton.

“The kids ran their hearts out today,”Blue Ridgefirst-year head coach Sam Folk said in the telephone interview. “They were focused and wanted to send a message and they did.”

Jake Hinkley led the way for the Raiders, finishing fourth in16:23. Michael Robbs

MICHAEL ROBBS

(17:07) and Ethan Mansfield (17:20) were 15th and 17th. Chris Carelson (17:29) placed 21st and Teejay Loomis (17:43) was 25th.

“Our team has become a family. We have each other’s backs and we use that in the race,” Hinkley said in a telephone interview. “We went into the race not saying ‘We hope,’ but saying ‘We are’ and did what we had to do. We want to do great things this year.”

Luke Jones ofElkLakewas the individual varsity boys winner in15:31. Valley View’s

ETHAN MANSFIELD

Aaron Wilkinson wassecond in 15:51and Will Bennett fromElkLakethird in16:17.

In the varsity girls race, paced by the 3-4 finish of freshman Jenny Van Etten and senior Maria Trowbridge,ElkLakewon the team title with 47 points.

Pittston Area’s Catherine Lombardo was the individual winner in19:04.

BOYS VARSITY

Team Scores: 1. Blue Ridge 82, 2. Wyoming Valley West 119, 3. Pleasant Valley

CHRIS CARLSEN

135, 4. Elk Lake 142, 5. Wyalusing 155, 6. Mid Valley 176, 7. East Stroudsburg South 192, 8. Valley View 198, 9. Dallas 200, 10.Scranton 226, 11. Lake-Lehman 247, 12.West Scranton 280, 13. Pittston Area 286, 14. Montrose 352, 15.Riverside 357, 16. Susquehanna 407, 17. East Stroudsburg North 505.

Luke Jones (EL) 15:31, Aaron Wilkinson (VV) 15:51, Will Bennett (EL) 16:17, Jake Hinkley (BR) 16:23, Kyle Borland (DAL) 16:37, Jacob Bevan (LL) 16:39, Bennett Williams (WVW) 16:45, Alex Larkin (PV) 16:45, Brenden Ehert (DAL) 16:53, Joe

TJ LOOMIS

William Butkiewicz (WVW) 16:55, Jason Sansky (MV) 16:57, Tyler Sutton (WYA) 17:01, Kieran Sutton (LL) 17:02, Nick Ruiz (ESS) 17:03, Michael Robbs (BR) 17:07, James Connors (PA) 17:19, Ethan Mansfield (BR) 17:20, Austin Martinelli (WS) 17:22, Brandon Soden (SUS) 17:22, Mike Petcavage (MV) 17:24, Chris Carelson (BR) 17:29, Tyler Williams (VV) 17:36, Brenton Gerould (WYA) 17:39, Tim Landes (PV) 17:43, Teejay Loomis (BR) 17:43.

GIRLS VARSITY

Team Scores: 1. Elk Lake 47, 2. Pleasant Valley 84, 3. Pittston Area 97, 4. Wyoming Valley West 118, 5. Lake-Lehman 122, 6. Dallas 173, 7. Montrose 182, 8. Mid Valley 214, 9. Valley View 217, 10. Wyalusing 217, 11. Susquehanna 263, 12. Riverside 296.

Catherine Lombardo (PA) 19:04, Erika Huffman (WYA) 19:10, Jenny VanEtten (EL) 19:17, Maria Trowbridge (EL) 19:25, Alexandria Plant (WVW) 19:28, Kirsten Hollister (EL) 19:31, Nicole Kobylanski (MV) 19:35, Bianca Bolton (PA) 19:43, Kaylee Hillard (LL) 19:46, Emily Sutton (LL) 19:53, Dana McAllister (PV) 19:56, Abby Kaspszyk (PV) 20:02, Kaitlynn Kuchta (PA) 20:15, Samantha Bennici (MON) 20:19, Shannon Vairo (SCR) 20:21, Ivy Christensen (SUS) 20:24, Lainey Bedell (EL) 20:25, Julia Mericle (WVW) 20:25, Abby Zdancewicz (EL) 20:33, Laurren Whitney (BR) 20:35, Katelyn Smith (PV) 20:44, Kristen Eberhardt (PV) 20:46, Allison Lewis (MON) 20:49, Stacy Wojy (PV) 20:50, Alexa Slack (WS) 20:55.

BOYS JUNIOR HIGH

Team Scores: 1. Abington Heights 48, 2. Valley View 67, 3. Lake-Lehman 118, 4. Holy Cross 133, 5. Scranton 140, 6. North Pocono 177, 7. West Scranton 188, 8. Danville 239, 9. Dallas 258, 10. Holy Redeemer 278, 11.WyomingValley West 280, 12. Pittston Area 290, 13. Montrose 335, 14.Riverside 392, 15. Mid Valley 403, 16. Susquehanna 445.

Dominic Hockenbury (LL) 10:01, Jason Heid (VV) 10:13, Andrew Lopez (SCR) 10:15, Brandon Murnock (VV) 10:17, Jacob Ross (AH) 10:20, Joseph Malafronte (DAN) 10:28, Dalton Sherman (EL) 10:29, Hunter Bedell (EL) 10:36, Chris Horne (AH) 10:36, Matt Kravitz (NP) 10:39, Marcus Ward (SCR) 10:40, Brandon Venture (AH) 10:40, Ryan Frisbee (VV) 10:42, Francesco Torresani (AH) 10:46, Stephen Bath (DAL) 10:46, Matt Molinaro (AH) 10:47, Jake Burgoyne (AH) 10:47, Neil Mras (LL) 10:49, Chris Clark (AH) 10:50, Kenny French (HC) 10:54, J.P. Walsh (NP) 10:55, Adam Walsh (HC) 11:06, Shawn Kidd (LL) 11:06, Conor Duffy (VV) 11:10, Lucas Mark (HR) 11:10.

GIRLS JUNIOR HIGH

Team Scores: 1. Danville 76, 2. Elk Lake 87, 3. Holy Cross 109, 4. North Pocono 126, 5. West Scranton 201, 6. Dallas 224, 7. Riverside 256, 8. Wyoming Valley West 257, 9. Valley View 259, 10. Pittston Area 261, 11. Susquehanna 263, 12.Wyoming Area 264, 13.AbingtonHeights 283, 14. Lake-Lehman 291, 15. Mid Valley 321, 16. Montrose 422, 17. JT Lambert Intermediate 423, 18.Scranton 457, 19. Holy Redeemer 465.

Tara Johnson (PA) 10:59, Ally Rome (DAL) 11:04, Kate Reilly (HC) 11:20, Kenzie Jones (EL) 11:45, Mackenzie Jones (DAN) 11:52, Paige Harris (DAN) 11:55, Alyssa Mendos (RIV) 11:56, Mackenzie Bilbow (WA) 11:56, Katie Grose (DAL) 11:59, Erin Feeney (HC) 12:03, Keri Jones (EL) 12:07, Katelyn Maffei (DAN) 12:07, Katie Bennett (EL) 12:07, Joanna Bernatowicz (NP) 12:12, Alyssa Sweeney (SUS) 12:14, Jillian Bosley (NP) 12:15, Cassie Semyon (RIV) 12:15, Abby Sheerer (PA) 12:28, Kelly Shannon (NP) 12:35, Kaitlin Sutton (LL) 12:36, Lindsay Pembleton (LL) 12:36, Allie Rainey (HC) 12:39, Tristen Grant (WS) 12:40, Annie Wesolowski (HC) 12:46, Jenicka Schmidt (DAN) 12:50.