Playoff picture taking shape

The District II playoffs are in full swing and several local teams vying for District II gold throughout the week.

Boys’ Basketball

In Class AA, Montrose defeated Blue Ridge on Tuesday evening to earn a spot in the District II Class AA championship tournament.

The Meteors will play Lackawanna Trail tonight at Carbondale at 6 p.m. to determine the higher seed for Saturday’s first round game.

The lower seed will play the winner of Holy Cross and Lakeland on Saturday at Lackawanna College at 2:30 p.m., while the higher seed will play Meyers at Wyoming Area at 1 p.m. on Saturday.

In Class A, Susquehanna advances to the District II championship tournament and will play the winner of a contest between Forest City and MMI Prep on Feb. 28. The winner will go to the championship game on Mar. 2.

Girls’ Basketball

In Class AA, Montrose Area played Dunmore on Tuesday night to decide the top seed in the District II Class AA championship tournament.

If the Meteors won, they will play the loser of Holy Cross and Mid Valley on Friday at North Pocono at 6 p.m. If they lost, they will play the winner of Wyoming Seminary and GAR at Scranton high School on Friday at 7:30 p.m.

In Class A, Blue Ridge will face off against MMI Prep at Scranton High School at 1 p.m. to decide if they go on to play Forest City on Wednesday, Feb. 29, in the District II semifinal.

Wrestling

Blue Ridge, Elk Lake and Montrose will be sending wrestlers to the District II Class AA individual championships being held on Friday starting at 5 p.m. at Lake-Lehman High School.

Action will continue on Saturday at 11 a.m. starting with the semifinals, with the finals taking place at 6:30 p.m.

Swimming and Diving

Elk Lake will travel to the District II Class AA diving competition will take place at the Wilkes-Barre CYC on Saturday, Feb. 25, with the AA divers starting competition at 10 a.m.

The following weekend, starting Friday, Mar. 2, the District II Class AA swimming competition will take place at Wilkes-Barre CYC with competition beginning at 12 p.m. on Friday and continuing at 12 p.m. on Saturday.