Lady Eagles second at junior high meet

The Mountain View girls’ track and field team took second place and the Montrose boys’ team took third at the first Tochelli Junior High Track and Field Championship meet at Scranton Memorial Stadium on Friday night.

The Lady Eagles had 73 points to take second as Lakeland took first with 181. Elk Lake grabbed third with 63, Montrose had fourth with 61, Blue Ridge took sixth with 40.5and Susquehanna took 11th with 17 points.

The Meteor boys had 61 points for second as Lakeland took first at 170.5. Elk Lake took fourth place with 61 points, Mountain View had eighth place with 28, and Blue Ridge took 10th with 24.5.

In the girls’ meet, Mountain View’s girls were led by a first place finish from Jamie Supanick in the pole vault at 6-feet, 0-inches while teammate Emmille Miller took first in the shot put at 33-feet, 8.5-inches.

Elk Lake’s Keri Jones finished first in the 1600 at 5:38.65 and first in the 3200 at 12:20.82 to lead the Warriors while teammate Katie Bennett took a first place in the 800 at 2:34.96.

The Lady Warriors also took first place in the 3200 relay at 10:36.23.

On the boys’ side, Elk Lake’s Cody Oswald took first place in the 800 at 2:15.35, while teammates Daniel Bell placed first in the 3200 at 11:22.84 and Jason Vasquez took first in the 300 hurdles at 45.62.

Josh Santomauro placed first in the pole vault for Elk Lake at 7-feet, 0-inches and teammate Tom Malandri took first in the shotput at 41-feet, 7-inches.

CLASS AA GIRLS
Team standings: Lakeland 181; Mountain View 73; Elk Lake 63; Montrose 61; Dunmore 47.5; Blue Ridge 40.5; Riverside 35; Lackawanna Trail 22; Mid Valley 20; Carbondale Area 18; Susquehanna 17.
100: Brooke Estadt (LAK) 13.48; Jordyn Martz (RIV) 13.92; Isabella Cosmello (BR) 13.95.
200: Brooke Estasdt (LAK) 29.15; Isabella Cosmello (BR) 29.84; Hollyanne Stanziale (MtV) 29.95.
400: Madison Harding (LAK) 1:01.81; Isabella Cosmello (BR) 1:04.33; Cassie Stracham (LAK) 1:04.91.
800: Katie Bennett (EL) 2:34.96; Elena Tomcykoski (LAK) 2:43.16; Marissa Bennici (MON) 2:45.92.
1600: Keri Jones (EL) 5:38.65; Elena Tomcykoski (LAK) 5:54.42; Alexa Fangio (DUN) 5:56.00.
3200: Keri Jones (EL) 12:20.82; Lexus Hemenway (EL) 13:15.14; Marissa Bennici (MV) 14:01.15.
100 hurdles: Madison Harding (LAK) 16.36; Brooke Thomas (LAK) 19.20; Kate McGrath (DUN) 19.31.
300 hurdles: Madison Harding (LAK) 48.86; Lydia Ofalt (EL) 55.05; Jenn Korty (CAR) 56.41.
400 relay: Montrose 57.70; Lakeland 58.04; Mountain View 59.26.
1600 relay: Lakeland 4:39.16; Elk Lake 4:39.74; Montrose 4:57.57.
3200 relay: Elk Lake 10:36.23; Lakeland 11:38.87; Montrose 12:25.19.
High: Madison Harding (LAK) 4-11; Radviile Vaiciulyte (MON) 4-4; Lauren Schmidt (MtV) 4-2.
Pole: Jamie Supanick (MtV) 6-0.
Long: Jordyn Martz (RIV) 14-7; Krysten Morgan (MON) 14-5½; Brooke Estadt (LAK) 14-3½.
Triple: Brooke Estadt (LAK) 33-2; Jordyn Martz (RIV) 30-11; Radvile Vaiciulyte (MON) 29-7¼.
Shot: Emmille Miller (MtV) 33-8½; Marina Contorno (LAK) 30-9½; Summer Czekaj (DUN) 28-7½.
Discus: Carolyn Cortes (LAK) 70-4; Summer Czekaj (DUN) 70-2; Emmille Miller (MtV) 66-2.
Javelin: Emily Borosky (LAK) 74-10; Brianna Krzan (LAK) 66-10; Emmille Miller (MtV) 54-10.

CLASS AA BOYS
Team standings: Lakeland 170.5; Dunmore 84; Montrose 61; Elk Lake 61; Mid Valley 50; Carbondale Area 41; Riverside 37; Mountain View 28; Lackawanna Trail 25; Blue Ridge 24.5.
100: Jason Jablonowski (CAR) 12.22; Collin Cooper (LAK) 12.30; John Tucker (RIV) 12.33.
200: Collin Cooper (LAK) 25.05; Jason Vasquez (EL) 25.08; John Tucker (RIV) 25.79.
400: Collin Cooper (LAK) 54.30; Garrett Murray (DUN) 56.99; Hunter Conklin (BR) 58.59.
800: Cody Oswald (EL) 2:15.35; Mike Arzie (LAK) 2:16.92; Travis Hickling (BR) 2:19.87.
1600: Mike Arzie (LAK) 4:59.37; Joe Wanat (LAK) 5:21.24; Connor Burdick (RIV) 5:24.83.
3200: Daniel Bell (EL) 11:22.84; Joe Wanat (LAK) 12:15.71.
110 hurdles: Michael Lowry (LAK) 17.99; Nick Cicio (LAK) 18.13; Marty Monahan (MV) 18.71.
300 hurdles: Jason Vasquez (EL) 45.62; Nick Cicio (LAK) 46.19; Nick Hendrickson (MON) 47.34.
400 relay: Lakeland 48.30; Mid Valley 50.67; Dunmore 51.17.
1600 relay: Lakeland 3:49.64; Elk Lake 4:06.04; Dunmore 4:09.81.
3200 relay: Lakeland 9:22.22; Elk Lake 10:03.44; Mountain View 10:16.47.
High: Nick Maceyko (DUN) 5-2; Matt Kinback (LT) 5-2; Colin Mondi (MON) 5-2.
Pole: Josh Santomauro (EL) 7-0.
Long: Jason Jablonowski (CAR) 19-4½; Keegan Mack (MtV) 17-7½; Jacob O’Brien (MON) 16-9¼.
Triple: Jason Jablonowski (CAR) 39-1; Ryan Powell (RIV) 33-3¾; Lucas Snedekar (LAK) 31-7.
Shot: Tom Malandri (EL) 41-7; Nathan Houman (CAR) 37-6½; Joe Victor (MV) 36-10¾.
Discus: Connor Albino (LAK) 118-10; Josh Dippel (LAK) 110-0; Colin Sohns (DUN) 105-11.
Javelin: Garrett Mansfield (BR) 96-2; Kyle Day (EL) 92-10; Seth Dippel (LAK) 91-2.