PNB sponsors baby contest at Fair

Winners of the girls (6-9 months) with their moms, from left, are: second place, Amelia Strohl, daughter of Casey Davis and Josh Steele of Friendsville; first place, Skylar James, daughter of Derek and Amber James, Hallstead; third place, Savannah Phelps, daughter of Karrie Phelps, Great Bend.

Winners of the girls (6-9 months) with their moms, from left, are: second place, Amelia Strohl, daughter of Casey Davis and Josh Steele of Friendsville; first place, Skylar James, daughter of Derek and Amber James, Hallstead; third place, Savannah Phelps, daughter of Karrie Phelps, Great Bend.

BY HELEN B. FOSTER
Correspondent

The Harford Fair Baby Show took less time this year as there were two sets of judges working separate groups at the same time. This, along with experienced coordinators kept the ribbon presentations moving along without a hitch.

Jason Miller who is now the Voice of the Harford Fair, did the honors announcing the groups as they moved from the arena to the stage where the judging took place.

Winners of the boys (nine months to one year) with their moms, from left, are second place, Gabriel Hagemeyer, son of Britney Cross, Clifford; first place, Foster Casella, son of Steve and Jade Casella, Factoryville; third place, Callen Dial, son of Daniel and Amber Dial, Brackney.

Winners of the boys (nine months to one year) with their moms, from left, are second place, Gabriel Hagemeyer, son of Britney Cross, Clifford; first place, Foster Casella, son of Steve and Jade Casella, Factoryville; third place, Callen Dial, son of Daniel and Amber Dial, Brackney.

Twins: 1 (tie)- Paul and Elliott Levine, 10-month-old twin sons of Adam and Julie Wilmot Levine of Clifford Twp.; and Elliana and Kaelyn Holdridge, 14-month-old twin daughters of Don and Amber Holdridge of Uniondale; 2 (tie)-Trentyn and Kolbe Snyder, 8-month-old son and daughter of Ginny Lane of Kirkwood, N.Y.; and Romella and Delysia Snedeker, twin daughters of Kyle and Stacey Snedeker of Factoryville; 3- Julian and Natalia Abromavage, 10-week-old son and daughter of Justin and Leigh Abromavage of Dunmore.

Girl: 0-3 mos.: 1- Mya Wilcox, daughter of Kristina Wilcox of Montrose; 2- Paige Henning, daughter of Adam and Kendal Henning of Uniondale; 3- Isabelle Thomas, daughter of Jeff and Wendy Thomas of South Gibson.

Girl: 3-6 mos.
: 1- Whitney Lynn Brainard, daughter of Kevin and Crystal Brainard of Harford; 2- Mollie Barbour, daughter of Jim and Heather Barbour of Hallstead; 3- Lainey Calby, daughter of Ashley Kilmer and Michael Calby of Nicholson.

Girl: 6-9 mos.: 1- Skylar James, daughter of Derek and Amber James of Hallstead; 2- Amelia Strohl, daughter of Casey Davis and Josh Steele of Friendsville; 3- Savannah Phelps, daughter of Karrie Phelps of Great Bend.

Girl: 9 mos.-1 yr.
: 1- Izabelle Westgate, daughter of Alisha Perry and Bradley Westgate of Susquehanna; 2-Natalie Porter, daughter of Samantha Porter and Patrick Johnson of Hallstead; 3-Kyleigh Gillman, daughter of Steve and Christina Gillman of Springville.

Girl: 1-1.5 yrs.: 1- Adley Burchell, daughter of Don and JoAnn Burchell of Jermyn; 2- Kendyll Resseguie, daughter of James and Becky Resseguie of Harford; 3-Makenna Parsons, daughter of Matt and Kaleena Parsons of Clark Summit.

Girl: 1.5-2 yrs.
: 1-EmaLeigh Darrow, daughter of Caryn Darrow of Middletown; 2- Riley Boshman, daughter of Sean and Connie Boshman of Jessup; 3-Izabelle Snedeker, daughter of Jeremy & Nicole Snedeker of Binghamton, N.Y.

Girl: 2-2.5 yrs.: 1- Gabrielle Gregory, daughter of Lee and Geneveve Gregory of Carbondale; 2- Taytum Raood, daughter of Nicole Rood of New Milford; 3- Gabriella Rosario, daughter of Jessica Mills of Susquehanna.
Girl: 2.5-3 yrs.: 1- Mackenzie Lewis, daughter of Nicole Lewis of Lisle, N.Y.; 2-Everleigh Jenkins, daughter of Lori Jenkins of Nicholson; 3- Maya Crane, daughter of Vera Mendes of New Milford.

Boy: 0-3 mos.
: 1- Alex Price, son of Austin and Miranda Price of Kingsley; 2- Tanner Franklin, son of Tamara Franklin and Don Lantz of Binghamton, N.Y.; 3-Keilan Evans, Shawn and Denise Evans of Kirkwood, N.Y.
Boy: 3-6 mos.: 1- Jayden Smith, son of Sarah Smith of Great Bend; 2- Gavin Ralston, son of Vera Mendes of New Milford; 3- Elijah Zick, son of Lori Zick of New Milford.

Boy: 6-9 mos.
: 1- Maddox Rudock, son of Curtis Rudock and Jennifer Undercoffer of New Milford; 2- Rocco Zurn, son of Matt and Vanessa Zurn of Olyphant; 3- Justin Johnson Jr., son of Justin and Megan Johnson Sr., of Dalton.

Boy: 9 mos.-1 yr.
: 1- Foster Casella, son of Steve and Jade Casella of Factoryville; 2- Gabriel Hagemeyer, son of Britney Cross of Clifford; 3- Callen Dial, son of Daniel and Amber Dial of Brackney.

Boy: 1-1.5 yrs.: 1-Layne Carpenter, son of Jonathon and Jennifer Carpenter of New Milford; 2- Richard Briton, son of Renee Papocchia of New Milford; 3- Jagger Benson, son of Rachel Benson of Susquehanna.

Boy: 1.5-2 yrs.: 1- RJ Gabriel, son of OJ Gabriel and Courtney Maher of Factoryville; 2- Anthony Fedele, son of Anthony and Bobbi Fedele of Dalton; 3-Tyler Soden, son of Adam and Heather Soden of Nanticoke.

Boy: 2-2.5 yrs.: 1-Psalm Allen, son of Sam and Bianca Allen of Binghamton, N.Y.; 2- Bentley Thomas, son of Emily Thomas of Kingsley; 3- Mason Falkenburg, son of Kim Jesse of New Milford.

Boy: 2.5-3 yrs.
: 1-Owen Kovaleski, son of Erik and Cindy Kovaleski of Simpson; 2- River Dennis, son of Emily Mickerson of Windsor, N.Y.; 3-Monte Kalamovich, son of Leighann Gates of Binghamton, N.Y.
Judges were: Dick Craige, Ann Hart, and Ada Hess of Montrose, Sheila Shibley of New Milford, Barbara Kelly of Kingsley, and Toni Zdon of Thompson.

Harford Fair Queen Taylor Watkins and Dairy Princess Mercedes Spickerman had the honor of handing out the ribbons for this event.